Powszechnym problemem w zbiornikach akwariowych jest kożuch bakteryjny powstający na powierzchni wody. Ogranicza on wymianę gazową, utrudnia przenikanie światła i psuje wygląd akwarium. Na forach internetowych poświęconych akwarystyce można znaleźć kilka powtarzających się wskazówek, dotyczących tego jak radzić sobie z kożuchem bakteryjnym. Akwaryści zalecają między innymi instalację deszczowni wraz z mocnym filtrem – czy doraźne – zbieranie zanieczyszczeń papierowym ręcznikiem. Jako najskuteczniejsze i najprostsze rozwiązanie wskazują jednak instalację filtra powierzchniowego.
Szczególnie rekomendowany:
w zbiornikach otwartych – które z powodu braku pokrywy sprzyjają osadzaniu się warstwy zanieczyszczeń na powierzchni wody.
po serwisie zbiornika – cykliczne prace pielęgnacyjne w akwarium (jak np. przycinanie roślinności) generują powstawanie zanieczyszczeń na powierzchni wody.
w akwariach z dużą obsadą ryb – więcej zwierząt w akwarium to m.in. więcej niezjedzonego pokarmu, który – podobnie jak kurz i drobne resztki roślin – odkłada się na powierzchni wody zbiornika.
Parametry techniczne:
- zalecana pojemność akwarium: 20-500l
- moc: 4,4W
- wydajność: 500l/h